ریز و درشت از الکامپ 95؛ استارتاپی ها بشتابید!

0
239

سخت افزار/ بیست و دومین نمایشگاه بین المللی الکامپ، ایران، تهران، اینبار توانمند تر از همیشه برگزار خواهد شد. تلاش های مستمر، هماهنگ و اثر گذار سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در راستای برگزاری هر چه باشکوه تر این دوره از نمایشگاه های الکامپ، وارد نمودن گسترده ی استارتاپ ها و ارنج مناسب محیطی را به آن افزون کرده و به شما قول خواهیم داد که شاهد یکی از بهترین نمایشگاه های بین اللملی کشور خواهیم بود.

کنفرانس خبری الکامپ برگزار شد؛ برای نخستین بار حمایت همه جانبه از استارتاپ ها!
سعادت با اعلام اینکه در الکامپ بیست و دوم زمینه حضور و حمایت از 150 استارتاپ فراهم‌شده است، گفت: حمایت از استارتاپ ها از الکامپ سال گذشته آغاز شد و در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت و طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته زمینه حضور نزدیک، 150 کسب‌وکار نوپا را در الکامپ بیست‌ودو فراهم کرده‌ایم. همین‌طور برای تشویق استارتاپ ها برای حضور مؤثرتر، پیرو تفاهم‌نامه‌ای که با برگزارکنندگان نمایشگاه سبیت آلمان امضاشده برترین آن‌ها را برای حضور در پاویون استارتاپ های سبیت اعزام خواهیم کرد. او با اشاره به مدل حمایتی این دوره سازمان از استارتاپ ها، گفت: مانند سال گذشته از کسب‌وکارهای نوپا حمایت می‌کنیم اما مدل حمایتی می‌تواند ترکیبی از ارائه تسهیلات، تخفیف و جایزه باشد و بدون تردید برای تعدادی از ایده‌های برتر هم امکان حضور رایگان مهیا خواهد شد. مجموعه‌ای از عوامل مانند تعداد متقاضیان، فضا و نتیجه ارزیابی میزان حمایت سازمان از هر استارتاپ را تعیین می‌کند. بدون تردید بخشی از این کسب‌وکارهای نوپا و ایده‌ها به‌صورت رایگان حضور خواهند یافت و بخشی دیگر با روش‌های حمایتی دیگر. همچنین ما در سازمان نیز به دنبال جذب حمایت‌های دولتی از سازمان فناوری اطلاعات و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هستیم تا بر وسعت و دایره حمایت‌ها افزوده شود. هدف ما ایجاد یک فضای باکیفیت و پرشور است تا افرادی که مستحق این حمایت هستند از آن بهره‌مند شوند.

پاویون کشورهای چین، کره و تایوان به الکامپ آمدند!
سعادت با اشاره به میزان تقاضای شرکت‌ها برای حضور در الکامپ سال جاری، یادآور شد: در دو مرحله، پیش ثبت‌نام انجام‌شده و بیش از 50 هزار مترمربع بدون احتساب سالن دولت الکترونیک، استارتاپ ها، بازی‌های رایانه‌ای و بخش بین‌الملل درخواست شده است. بحری با اعلام خبر حضور پاویون کشورهای چین، کره و تایوان در الکامپ بیست و دوم گفت: درمجموع ۲۲ هزار متر فضا داریم که حدود پنج هزار متر برای دولت و بخش بین‌المللی اختصاص‌یافته است. بنابراین باید ۵۰ هزار متر تقاضا را در ۱۷ هزار متر باقی‌مانده تقسیم کنیم. طبق آمارهای پیش ثبت‌نام، دوسوم نمایشگاه را شرکت‌های بزرگ و با متراژ بالای 100 متر درخواست دادند درحالی‌که یک‌سوم شرکت‌ها زیر نود متر درخواست داشتند.

شرکت های جا مانده از ثبت نام یک فرصت استثنائی دارند
سخنگوی کمیته اجرایی نمایشگاه الکامپ، با تاکید بر اینکه شرکت‌هایی که از پیش ثبت‌نام جامانده‌اند در صورت داشتن دلیل موجه امکان حضور خواهند داشت، گفت: دو بار فرصت پیش ثبت‌نام برای شرکت‌های جامانده در نظر گرفتیم و بااین‌وجود اگر همچنان شرکتی با دلایل منطقی و به حق جامانده باشد مثل‌اینکه در این مدت منتظر تایید نهایی همکار خارجی بوده است. این گروه می‌توانند با ارسال نامه به دبیرخانه الکامپ درخواست خود را مطرح کنند هرچند تاکید می‌کنم که به انتهای لیست 700 نفری موجود منتقل می‌شوند و با رعایت نوبت به خواسته آنها رسیدگی خواهدشد.

تقویم نمایشگاه
الکامپ 23 در پایان این نشست محمد ثروتی عضو کمیته سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، گفت: نمایشگاه الکامپ امسال ۲۵ تا ۲۸ آذرماه تشکیل می‌شود و از این مدت سه روز تعطیل است که پیش‌بینی می‌کنیم بر میزان استقبال بازدیدکنندگان تاثیر مثبت بگذارد و شاهد روزهای شلوغی در نمایشگاه باشیم. او ادامه داد: FCPها و اپراتورها از الکامپ امسال استقبال کردند. ستاد خبری سال گذشته نیز تجربه خوبی بود و پررنگ‌ترین حضور سازمان‌دهی شده در نمایشگاه‌ها بود. در نمایشگاه امسال با احتساب سالن‌های اضافه‌شده نزدیک به ۲۲ هزار متر فضای مسقف داریم. همچنین چهار تقاضا سالن اختصاصی داشتیم که به دلیل محدودیت جا نتوانستیم این کار را محقق کنیم. ثروتی به تقویم نمایشگاهی الکامپ اشاره کرد و افزود: همچنین طبق برنامه‌ریزی‌ها نمایشگاه‌ الکامپ در سال ۱۳۹۶، چهارم تا هفتم دی‌ماه و نمایشگاه سال ۱۳۹۷، سی‌ام آذر تا سه دی‌ماه خواهد بود.

پرداخت تسهیلات
پیرو تفاهم نامه سازمان با صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) و با هدف ایجاد شرایط برابر برای تمامی اعضای سازمان و شرکت کنندگان در نمایشگاه الکامپ بیست و دوم، تسهیلاتی جهت حضور در نمایشگاه در نظر گرفته شده است. این تسهیلات با نرخ سود 12 درصد در دو قسط مساوی پرداخت می شود و بازپرداخت آن طی10 قسط پیش بینی شده است. سال گذشته نیز سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با همکاری صحا، به متقاضیان الکامپ بیست و یکم تسهیلات حضور در نمایشگاه ارائه کرد و به دنبال استقبال شرکت کنندگان و مذاکرات مثبت صورت گرفته این تسهیلات برای سال جاری نیز تمدید شده است. با توجه به محدودیت در منابع و زمان از متقاضیان دریافت تسهیلات مذکور، درخواست می شود فرم های موجود در پیوست خبر را تکمیل کنند و حداکثر تا پایان وقت اداری روز شنبه 22 آبان ماه به دبیرخانه سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، به نشانی ایمیل [email protected] ارسال کنند. علاقه مندان جهت کسب اطلاع از نحوه تکمیل درخواست با دبیرخانه الکامپ به شماره 88524835 تماس حاصل فرمایید.

در نهایت اشاره می کنیم که دانشگاه های بسیاری که در رشته های الکترونیک، کامپیوتر در گرایش های سخت افزار، نرم افزار، فناوری اطلاعات (IT) و برق مشغول به فعالیت هستند، در تعدادی بیشتر به نسبت سال گذشته در الکامپ 95 حضور خواهند داشت. امید آن می رود که این نمایشگاه به رونق صنعت کامپیوتر کشور کمکی شایان کرده و در راستای پیشبرد اهداف معرفی و علمی خود نیز موفق باشد.