«اپل» پشت دروازه‌های ایران

0
90

ایران/ «بیش از 50 روز از نامه رسمی خسروتاج به 9 شرکت دارای مجوز رسمی واردات اپل گذشته و تا به حال هیچ یک از شرکت‌ها به دلیل پروسه سخت واردات در کشور خودمان نتوانسته‌اند حتی یک عدد تلفن همراه اپل وارد کنند» به گزارش «ایران آنلاین» مدیرعامل یکی از شرکت‌های رسمی وارد‌کننده اپل با بیان مطلب فوق افزود: هیچ یک از ما درکشور مبدأ مشکلی نداریم و فقط در کشور خودمان است که با وجود پشت سرگذاشتن تمام مراحل قانونی واردات هنوز نمی‌توانیم این کالا را وارد کشور خود کنیم.

علمداری با بیان این نکته که در حدود 15 روز از ثبت سفارش اولیه و طی مراحل قانونی واردات با وجود دستور اکید خسروتاج مراحل قانونی در وزارت صنعت، معدن و تجارت به خوبی طی شد اما پس از اینکه نمونه‌هایی از آیفون‌ها به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) ارسال شد متأسفانه از آن زمان تاکنون در این سازمان مانده و هنوز جواب درستی نگرفته‌ایم.

وی با بیان اینکه با واردات رسمی اپل به ایران تمام قیمت‌های این گوشی و حتی گوشی‌های دیگر شکسته می‌شود و در نهایت از مصرف‌کنندگان حمایت می‌شود، افزود: این در حالی است که با گذشت بیش از 50 روز هنوز اپل‌ها پشت دروازه‌های ورود به ایران مانده‌اند.

علمداری با اشاره به اینکه تنها شرکت وی حدود 10 هزار گوشی‌ آیفون 6 و آیفون 7 و 7 پلاس را پشت درهای ایران دارد، گفت: با واردات رسمی این گوشی‌ها کل نیاز بازار تأمین خواهد شد و بساط دلالان و قاچاقچیان خود به خود برچیده خواهد شد.

وی تأکید کرد: آزمایشات سازمان رگولاتوری در حال حاضر بسیار وقت گیر و بزرگترین مانع برای ورود گوشی‌های تلفن همراه شده است و اگر استاندارد این 5 مدل آیفون 6 و 7 از سوی این سازمان به ما داده شود و ما بتوانیم آن را در بخش ثبت سفارشمان که نیاز به این کد دارد وارد کنیم امکان واردات آن از طریق هوایی و ترخیص از فرودگاه امام خمینی(ره) ظرف 24 ساعت انجام خواهد شد.

علمداری با بیان اینکه اگر کمرگ پردازش ترخیص را سریعاً انجام دهد به صورتی که این عملیات از 14 روز به 4 روز کاهش پیدا کند ما می توانیم نظم را به بازار برگردانیم و یک ثبات قیمتی ایجاد کنیم و مردم نیز با خیال آسوده گوشی‌های وارد شده به صورت قانونی را بخرند.

وی به طرح استعلام گمرکی نیز اشاره کرده و گفت: خوشبختانه گمرک نیز در این راستا سامانه‌ای را راه‌اندازی کرده که اطلاعات گوشی‌های همراه وارداتی داخل آن ثبت شده و مردم می‌توانند اطلاعات گوشی خود را به آن پیامک کنند و کد 15 رقمی IMEI را وارد کنند و از اینکه گوشی خود را قبلاً از شرکت‌های متفرقه خریداری کرده اند از قاچاق بودن یا نبودن آن مطلع شوند.

وی در پایان تأکید کرد اگر مصرف‌کنندگان برای رفاه حال خود و اطمینان از کالایی که خریداری می‌کنند از خریدن گوشی‌های متفرقه خودداری کنند با ورود تلفن همراه‌ رسمی به کشور خود به خود دست قاچاقچیان نیز از این بازار کوتاه خواهد شد.