Google Pixel کمی در برابر آب مقاوم خواهد بود، پس فکر شنا به سرتان نزند!

0
100

سخت افزار/ با ورود آیفون به دسته ی گوشی های مقاوم در برابر، تقریبا اکثر سازندگان اصلی گوشی های هوشمند، مدل هایی را با این استاندارد تولید و روانه ی بازار کرده اند. کمپانی سونی را در این زمینه میتوان پیشتاز دانست و پس از آن دیگر سازندگان از جمله سامسونگ نیز چند سالی میشود که گوشی های پرچمدار خود را با مقاومت در برابر نفوذ آب به تولید میرسانند. همان طور که میدانید این استاندارد با عنوان IPXX شناخته میشود و پرچمداران امروزی دارای استاندارد IP68 و IP67 هستند که IP68 بالاترین میزان مقاومت به شمار میرود. اما به نظر میرسد سطح استاندارد ضد آب در گوشی های بعدی گوگل بسیار پائین باشد و احتمالا گوگل پیکسل از استاندارد IP53 برخوردار خواهد بود بنابراین نمیتوان مانند دیگر گوشی های ضد آب در زیر دوش حمام یا استخر از آن استفاده کرد. همراه ما باشید.

دو رقمی که در استاندارد IP عنوان میشود، رقم اول مربوط به میزان مقاومت در برابر نفوز گرد و خاک است در حالی که رقم دوم به میزان مقاومت مقابل نفوذ آب به دستگاه بازمیگردد. بنابراین سطح مقاومت نفوذ برابر آب در پیکسل گوگل تنها درجه ی 3 است و میزان اختلاف با دیگر گوشی های ضد آب مانند آیفون 7، گلکسی نوت 7 یا اس 7 فاحش است. در واقع استاندارد IP53 بدین شکل است که دستگاه مورد نظر در مقابل آب خوردگی ایمن است به شرطی که تنها آب بر روی دستگاه پاشیده شود و فشار کمی داشته باشد. در دنیای واقعی اگر بخواهیم توضیح دهیم، IP53 از گوشی شما در مقابل آب باران یا پاشیدگی آب ناچیز حافظت میکند اما امکان بردن گوشی در عمق آب مانند استخر وجود ندارد و به احتمال زیاد آب در این حالت به داخل دستگاه راه پیدا میکند. همچنین با این استاندارد باید سعی کنید که آب با برخی قسمت ها مانند درگاه یو اس بی و یا اسپیکر ها تماس نداشته باشد.

در واقع دستگاهی را میتوان واقعا در مقابل آب خوردگی مقاوم دانست که حداقل دارای استاندارد IPX5 باشد. در این حالت گوشی از هر زاویه ای که با آب برخورد داشته باشد و مقدار آب نیز زیاد باشد هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد. در سمت دیگر دستگاه هایی مانند پرچمداران اپل، سامسونگ و سونی که از استاندارد IPX7 و IPX8 برخوردار هستند، شاهد این هستیم که ساعات زیادی را در حالی که کاملا در آب فرو رفته اند بدون مشکل کار میکنند هر چند استاندارد های مذکور برای مدت زمان نیم الی 1 ساعت در عمق 1.5 متری تعریف شده است. بنابراین اگر پیکسل گوگل دارای استاندارد IP53 باشد، نمیتوان در مکان هایی مانند استخر، روی مقاومت در برابر آب این دستگاه حسابی باز کرد.