با تعرفه 5 درصدی گمرکی واردات موبایل، دیگر قاچاق توجیه ندارد

0
114

فارس/ رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی گفت: واردات گوشی موبایل با ۵ درصد هزینه گمرکی و ۹ درصد مالیات بر ارزش‌افزوده که از مشتری نهایی دریافت می‌شود، در کف تعرفه قرار دارد و انتظار می‌رود با این تعرفه حداقلی، قاچاق موبایل از بین رود.

غلامحسین کریمی اظهار داشت: هم‌اکنون تعرفه واردات گوشی تلفن همراه در کف تعرفه قرار دارد و انتظار می‌رود با این تعرفه حداقلی، قاچاق کالا از بین رود.

رئیس اتحادیه صنف دستگاه‌های مخابراتی و ارتباطی و لوازم جانبی توضیح داد: در حال حاضر تعرفه واردات گوشی تلفن همراه 5 درصد و مالیات بر ارزش‌افزوده 9 درصد است که ارزش افزوده از واردکننده دریافت می‌شود و واردکننده نیز این مبلغ را از مصرف‌کننده دریافت می‌کند. بنابراین هزینه ارزش افزوده به هزینه گمرکی اضافه نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه با تعرفه 5 درصدی گمرکی، دیگر قاچاق توجیه ندارد، گفت: از این رو انتظار می‌رود برای هم‌افزایی هرچه بیشتر در مقابله با قاچاق، تمامی دستگاه‌های مرتبط و رسانه‌ها هم‌راستا شوند.

کریمی گفت: با فراهم شدن شرایط تعرفه‌ای برای مقابله با قاچاق، انتظار می‌رود اطلاع‌رسانی لازم برای اجتناب از خرید گوشی‌ قاچاق به مردم نیز انجام شود، تا حتما کالای با اصالت و دارای گارانتی خرید و فروش شود که پس از اجرای طرح ریجستری گوشی موبایل در آینده نزدیک نیز عملا دیگر کالای قاچاق قابل استفاده نخواهد بود.