اظهارنظر عجیب وزیر ارتباطات درباره تلگرام

0
115

فارس/ وزیر ارتباطات تاکید کرد: الزام انتقال سرور تلگرام به ایران مطرح نبوده و شورای عالی فضای مجازی مصوبه‌ای در این زمینه نداشته است.

محمود واعظی وزیر ارتباطات در حاشیه همایش شبکه‌های اجتماعی بومی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره اظهارات معاونش مبنی بر الزامی نبودن انتقال سرور تلگرام به ایران گفت: چه کسی از این الزام حرف زده چنین الزامی اصلا مطرح نبوده است.

وی ادامه داد: سیاستی که ما در قبال شبکه‌های اجتماعی داریم این است که تا زمانی که سرور آنها در خارج از کشور باشد به عنوان شبکه اجتماعی خارجی به آن نگاه می‌کنیم و بعضی امکانات از جمله تبلیغات و موضوعات مربوط به دولت الکترونیک را به آنها نمی‌دهیم اما اگر شبکه اجتماعی خارجی سرورش را به داخل منتقل کند می‌تواند از بعضی امکانات بهره‌مند شود.

وی همچنین در سوال دیگری درباره الزامی که شورای عالی فضای مجازی برای انتقال سرور شبکه‌های خارجی به ایران مطرح کرده بود نیز گفت: شورای عالی فضای مجازی هیچ مصوبه‌ای در این زمینه نداشته است. بلکه قرار بود در این زمینه طرحی آماده شود و به تصویب شورا برسد که هنوز مصوبه‌ای در این زمینه به تصویب نرسیده است.

کاربران با استفاده از شبکه‌های اجتماعی داخلی پول پهنای باند داخل را می‌دهند
واعظی از تسهیل مقررات حقوقی و قضایی برای شبکه‌های اجتماعی بومی خبر داد و گفت: علاوه بر این از لحاظ فنی نیز از شبکه‌های اجتماعی داخلی از امکانات وزارتخانه و همچنین از طریق وام وجوه اداره شده حمایت خواهیم کرد.

وزیر ارتباطات آگاهی رسانی را برای استقبال مردم از شبکه‌های اجتماعی بومی ضروری دانست و گفت: اگر مردم مطمئن بشوند اطلاعاتشان در داخل کشور حفظ می‌شود و سرعت اینترنتشان بالا می‌رود قطعا از شبکه‌های اجتماعی داخلی استفاده خواهند کرد.

وی توضیح داد: کاربران با استفاده از شبکه‌های اجتماعی داخلی پول پهنای باند داخل را می‌دهند و دیگر این گلایه وجود نخواهد داشت که بسته‌های اینترنت آنها زود تمام می‌شود.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: سرویس‌دهنده‌های داخلی قطعا باید به سرویس‌‌های خارجی ترجیح داشته باشند و در این زمینه مرکز ملی فضای مجازی در حال بررسی طرحی است که استفاده از سرویس‌های داخلی را به دستگاه‌های دولتی تجیهز کند و اگر شورای عالی فضای مجازی مصوبه‌ای در این زمینه داشته باشد برای همه لازم ‌الاجرا خواهد بود.

فیلترینگ و مسدود سازی ربطی به شبکه ملی اطلاعات ندارد
محود واعظی تاکید کرد: فیلترینگ و مسدود سازی ربطی به شبکه ملی اطلاعات ندارد و همچنین دولت کاملا مخالف فیلترینگ است. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که برخی سایت های خبری و رسانه های رسمی در هفته جاری مسدود شده اند و مردم و عده ای از صاحبنظران این موضوع را به راه اندازی شبکه ملی اطلاعات ربط می دهند و می گویند که با انتقال سرور این سایت ها به داخل کشور مسئولان به جای فیلتر آن ها اقدام به مسدود سازی کرده اند آیا این موضوع صحت دارد گفت: فیلترینگ و مسدود سازی ربطی به شبکه ملی اطلاعات ندارد و همچنین دولت کاملا مخالف فیلترینگ است و نمی خواهد سایت ها بدون سیاست خاصی فیلتر شوند.

وزیر ارتباطات گفت: معاون حقوقی وزارتخانه به دنبال پیگیری مشکلات ایجاد شده در این زمینه است .

کلا سیاستی برای تحت نظر قرار دادن کاربران ارتباطی نداریم.
محمود واعظی با بیان اینکه برخی فکر می کنند قرار است با توسعه شبکه های اجتماعی داخلی نظارت بر اطلاعات کاربران بیشتر شود در حالیکه این کار با حکم قضایی در شبکه های خارجی هم قابل انجام است، اظهار کرد: در حال حاضر 60 ، 70 میلیون سیم کارت تلفن همراه در کشور وجود دارد اما مبنای نظارتی نداریم و کلا سیاستی برای تحت نظر قرار دادن کاربران ارتباطی نداریم.

وزیر ارتباطات خاطر نشان کرد: نظارت بر کاربران تنها با حکم قانون صورت می گیرد. در کل مردم باید بدانند دستگاه های نظارتی چه در حوزه شبکه های اجتماعی داخلی و چه خارجی اگر نیاز باشد، نظارت می کنند.