از آنتن‎دهی ضعیف گوشی آیفون خود کلافه شده‎اید؟ شما تنها نیستید!

0
101

شهر سخت افزار/ بدون شک پردازنده پرسرعت، باتری پرظرفیت، دوربین و نمایشگر با کیفیت و فضای ذخیره سازی کافی، عوامل مهمی در هنگام خرید یک گوشی موبایل جدید هستند، اما حالا یک پژوهش نشان می دهد قدرت دریافت سیگنال (آنتن دهی) گوشی های امروزی بسیار بیشتر از آنچه که تصور می کنید متفاوت است و برخی گوشی ها برای برقراری تماس تا 100 برابر به سیگنال قوی تری نیاز دارند. یکی از یافته های قابل توجه این پژوهش، عملکرد بسیار بد گوشی های آیفون اپل در دریافت سیگنال است.

پیش از هر چیز باید متذکر شویم این پژوهش توسط آژانس انرژی دانمارک و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشورهای نوردیک (در بر گیرنده نوروژ، دانمارک، ایسلند، فنلاند، ایزلند و سوئد) بر روی 26 گوشی محبوب روز انجام شده است و شامل اطلاعات به دست آمده از ارائه خدمات شبکه تلفن همراه می شود. شبکه اصلی مورد مطالعه در این پژوهش GSM900 بوده است که رایجترین شبکه در کشورهای نوردیک است. در این پژوهش قدرت دریافت سیگنال شبکه برای بررسی تماس صوتی در هر دو حالت گرفتن گوشی در دست راست و دست چپ بررسی شده است. اگر کنجکاو هستید بهفمید چرا دست چپ و راست اهمیت دارد، باید گفت با توجه به محل تعبیه آنتن داخلی گوشی، ممکن است قدرت دریافت سیگنال متفاوت باشد.

گوشی HTC Desire 626 در حالت قرار گرفتن گوشی در دست راست، بالاترین قدرت سیگنال را داشته است. با فاصله اندک به ترتیب Samsung Galaxy S5 mini،اGalaxy J1, و Microsoft Lumia 640 در جایگاه های دوم تا سوم قرار می گیرند و بالاترین قدرت دریافت سیگنال را داشته اند. در این بررسی گوشی Galaxy S7 edge در جایگاه نهم، Lumia 650 در جایگاه دهم و iPhone 6S Plus اپل به طرز باور نکردنی در جایگاه دوازدهم قرار گرفته است.

در بین 26 گوشی بررسی شده تحت شبکه GSM900 ، گوشی Huawei P9 بدترین قدرت دریافت سیگنال را داشته است اما گوشی های iPhone 6S و iPhone SE اپل نیز با به نمایش گذاشتن عملکرد بسیار ضعیف، در انتهای جدول قرار گرفته اند. در این پژوهش قدرت ارسال سیگنال در حالت تماس صوتی و قدرت دریافت سیگنال در حالت داده همراه ملاک قرار گرفته است.

در بررسی قدرت سیگنال در حالت قرار گرفتن گوشی در دست چپ، نتایج متفاوتی به دست آمده است، در این حالت گوشی DORO PhoneEasy 530X بالاترین قدرت دریافت و ارسال سیگنال را داشته است. Lumia 640،اLumia 650 و Xperia Z3 Compact به ترتیب در جایگاه های دوم تا سوم قرار گرفته اند. در این حالت گوشی Galaxy S7 edge در جایگاه هفتم قرار گرفته است اما چهار گوشی آیفون اپل که در این پژوهش بررسی شده اند، بدترین عملکرد را داشته اند که حتی iPhone 6S Plus در عقر جدول قرار گرفته است.

تحلیل یافته های این پژوهش نشان می دهد برخی گوشی ها می توانند تا 100 برابر به سیگنال قوی تری نیاز داشه باشند. همچنین این پژوهش نشان می دهد نه تنها قدرت آنتن دهی گوشی های اپل به مرور بهتر نشده، بلکه بدتر هم شده است. به نظر می رسد دفعه بعد که قصد خرید یک گوشی جدید را داشتید، بد نیست در مورد قدرت آنتن دهی آن نیز پرس و جو کنید.