آمار ۷۵ درصدی گوشی‌های “قاچاق” در کشور

0
85

تسنیم/ وزیر ارتباطات با اشاره به انتقادهای مطرح شده به همایش “ایران کانکت” گفت: حضور شرکت‌های خارجی در این همایش با وزارت امور خارجه و اطلاعات هماهنگ شده و این شرکت‌ها برای ورود به کشورمان ویزا دریافت کرده‌اند.

محمود واعظی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اصفهان اظهار داشت: 730 میلیارد تومان توسط بخش دولتی و خصوصی برای توسعه زیرساخت‌های استان هزینه شده و در این سفر پروژه‌های مختلفی با اعتبار 302 میلیارد و 500 میلیون تومان به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: اضافه شدن 40 گیگ به پهنای باند استان، افزایش پوشش تلفن همراه نسل سوم به 25 شهر و ارائه تلفن همراه نسل چهارم به 9 شهر، اجرای 170 کیلومتر فیبر نوری، راه‌اندازی مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری شرکت‌های نوپای اصفهان، راه‌اندازی مرکز آپا در دانشگاه صنعتی اصفهان و بهره‌برداری از پروژه‌های متعدد شرکت مخابرات امروز به بهره‌برداری می‌رسد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در تلاش هستیم 241 روستا تا 3 ماه آینده به اینترنت متصل شوند و تا پایان فعالیت دولت یازدهم تمام روستاهای بالای 15 خانوار به اینترنت دسترسی پیدا کنند.

وی با بیان اینکه بیش از 75 درصد گوشی‌های داخل کشور “قاچاق” است، گفت: وزارت ارتباطات با همکاری وزارت صنعت، گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، طرح ساماندهی گوشی‌های قاچاق را اجرا می‌کند.

واعظی با اشاره به سیاست‌های دولت در حوزه جذب سرمایه‌گذاری در بخش ICT تصریح کرد: دولت معتقد است که با توسعه می‌تواند رونق اقتصادی و اشتغال ایجاد کند، چون سیاست دولت، توسعه است. در 9 ماه گذشته شرکت‌های اروپایی و آسیایی برای مذاکره با بخش خصوصی و دولتی وارد ایران شده‌اند و در حال تعامل هستند.

وی پیرامون تدوین برنامه ششم توسعه و جایگاه بخش ICT در آن بیان کرد: دولت و مجلس برای نخستین‌بار سرفصل مستقلی را برای ICT در نظر گرفته‌اند و جایگاه این حوزه در برنامه ششم جدی است.

واعظی با اشاره به اهمیت موضوع کسب و کار در حوزه ICT گفت: در حال حاضر 39 میلیارد تومان سهم بازار ICT است و امیدوار هستیم تا پایان برنامه ششم این رقم به بیش از 100 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند. راه‌اندازی 2 ماهواره ملی و مستقل، یکی ماهواره ملی مخابرات و دیگری ماهواره ملی سنجش از راه دور در برنامه ششم دیده شده و انتظار می‌رود سالیانه 100 هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به بهره‌برداری از فاز نخست شبکه ملی اطلاعات در هفته آینده گفت: در تلاش هستیم همه نقاط کشور و همه روستاهای کشور به اینترنت پرسرعت مجهز شوند.

وی با اشاره به تشکیل کارگروهی برای برطرف کردن دغدغه‌های مقام معظم رهبری مبنی بر حفاظت از فرهنگ در فضای مجازی افزود: مقام معظم رهبری درباره تولید محتوا در فضای مجازی نگرانی‌هایی داشتند که ما به عنوان ارائه‌دهنده زیرساخت و پهنای فضای مجازی، کارگروهی را تشکیل داده‌ایم؛ همه آنچه که مقام معظم رهبری در پیوست حکم تشکیل شورای عالی فضای مجازی مطرح کردند، به‌عنوان یک پروژه در حوزه تولید محتوا تدوین شد و کارشناسان در حال فعالیت در این حوزه هستند.

واعظی با اشاره به حضور جوانان در حوزه تولید محتوا در فضای مجازی خاطرنشان کرد: در ابتدای فعالیت دولت، مردم تنها 10 درصد از محتوای تولید داخلی فضای مجازی را استفاده می‌کردند که این رقم در حال حاضر به 42 درصد رسیده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیرامون فعالیت شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی بیان کرد: اولویت نخست ما این است که شبکه‌های اجتماعی‌ای که قوانین داخلی را رعایت می‌کند، می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند، همنچنین اطلاعات کاربران ایرانی با انتقال سرور به داخل کشور باید حفظ شود.

وی با اشاره به انتقادهای مطرح شده به همایش “ایران کانکت” گفت: تمام شرکت‌های بزرگ اینترنتی و مخابراتی که خدمات مادر به کشورمان می‌دهند سالیانه 2 مرتبه در همایشی، آخرین تکنولوژی‌های خود را با یکدیگر تبادل می‌کنند؛ حضور شرکت‌های خارجی در این همایش با وزارت امور خارجه و اطلاعات هماهنگ شده و این شرکت‌ها برای ورود به کشورمان ویزا دریافت کرده‌اند.

وی تصریح کرد: شرکت‌های خارجی در کشورمان حاضر می‌شوند و شرکت‌های ایرانی می‌توانند با شرکت‌های معتبر خارجی ارتباط برقرار کنند و این موضوع عزتی برای کشورمان به‌شمار می‌رود.