Intel با AMD همکاری می کند

0
100

سخت افزار/ اگر از دنبال کنندگان اخبار سخت افزاری باشید،به طور حتم نام فناوری جدید اینتل،به نام Optane را شنیده اید. فناوری Optane یا 3D Xpoint فناوری و راهکار جدید اینتل در راستای افزایش سرعت نقل و انتقال اطلاعات از ذخیره سازهای SSD و NAND است.

اینتل،صاحب امتیاز بسیاری از اینترفیس و فناوری های نوین جهانی مانند USB است.برخی از آنها به صورت رایگان و برخی دیگر نیز در ازای پرداخت هزینه در اختیار دیگر شرکت ها قرار می گیرد. فناوری Optane تنها یک تکنیک جدید در تولید SSD نیست؛این SSD ها،با نوعی فناوری دیگر در پردازنده های جدید سازگار هستند.به عبارت دیگر،مادربرد و پردازنده های جدیدی که قادر به استفاده از Optane ها هستند،دارای تغییراتی هستند که به منظور سازگاری هر چه بیشتر انجام می گیرد.اینتل سالید های جدید را به منظور استفاده در سیستم های سرور و شخصی تولید کرده است؛اما برای گسترش این فناوری،نیازمند تعامل با تولید کنندگان سخت افزار است.

مهندسان فیسبوک،جزو اولین سرورهای آزمایشی بودند که موفق به دریافت این SSD ها شدند.این مهندسان در گزارش خود به موارد شگفت انگیزی اشاره کردند،از جمله آنها،افزایش توان داده ها تا 3 برابر بود.حرکت سریع داده ها بین ذخیره ساز و پردازنده (CPU) پردازش و ارسال اطلاعات را به طور چشمگیری افزایش داده بود. آقای Rob Crooke از مدیران بخش “حافظه های غیر فرار” گفت:کیفیت بالای این فناوری به وضوح در سیستم های سرور دیده شده است.فناوری Optane نیازی به لود کامل اطلاعات ندارد و در نتیجه انتظار کاربر برای دریافت اطلاعات از سرور کاهش می یابد.این افزایش سرعت در بازی های آنلاین،پردازش های ابری و ده ها استفاده دیگر موثر خواهد بود.سالید های Optane در اواخر امسال وارد بازار می گردد.برخی از سیستم های جدید،نیاز به بروزرسانی بایوس برای ارتباط با این نوع از ذخیره سازها خواهند داشت؛اما تنها سیستم هایی از حداکثر سرعت Optane بهره مند می شوند که به پردازنده های نسل هفتم اینتل و ZEN های AMD مجهز شده باشند.بله درست متوجه شدید،اینتل به تازگی اعلام کرده است که الگوریتم و دستورات تخصصی Optane را در اختیار کمپانی رقیب اما هم میهن خود،AMD قرار داده است. کمپانی AMD در پردازنده های ZEN و پلتفرم AM4 از این SSD ها پشتیبانی خواهد کرد.علاوه بر آن،MSI و ASUS نیز جزو کمپانی هایی هستند که این فناوری را در اختیار دارند.اینتل به طور رسمی و کاملا قدرتمند،وارد همکاری با AMD شده است.

در نتیجه پلتفرم جدید AMD،با حافظه های رم DDR4،مسیرهای M.2 و U.2 که از گذرگاه PCI بهره می برند،و نسل جدید حافظه های NVME هماهنگ خواهد بود. کمپانی AMD،در هیچ یک از پلتفرم های پیشین خود،از این فناوری ها پشتیبانی نمی کند.تنها با تغییراتی در چیپست ها،تولید کنندگان مادربرد موفق به استفاده از M.2 هایی شدند که از مسیرهای SATA استفاده می کنند. فناوری 3D Xpointدر جریان نمایشگاه IDF موفق به نمایش سرعتی معادل 2 گیگابایت در ثانیه شد.این در حالی است که نسخه مورد آزمایش یک SSD ساده 3D Xpoint از نوع غیر سرور بود.پردازنده های نسل هفتم اینتل به نام KabyLake نیز اولین پردازنده های رسمی جهان هستند که از 3D Xpoint ها به طور کامل پشتیبانی می کنند.در حال حاضر اطلاعات بیشتری در زمینه سازگاری با چیپست ها و تراشه های کنترلر این محصولات در دست نیست.آیا پردازنده و یا چیپست ها به طور کامل وظیفه کنترل 3D Xpoint ها را بر عهده دارند؟نمی دانیم!