در آینده اسمارت‌فون جایگزین چشم پزشک می‌شود

0
85

شبکه/ این روزها راه‌های ارزان خیلی زیادی برای خرید آنلاین عینک وجود دارد اما گرفتن نسخه برای عینک تک چشم هم‌چنان قدیمی و سنتی است: از چشم پزشک خود وقت معاینه بگیرید؛ مثل همیشه زمان زیادی از وقت‌تان را در اتاق انتظار سپری کنید و سپس تحت معاینه و آزمایش کامل قرار بگیرید.
اما Smart Vision Labs امیدوار است تا با معرفی SVOne Enterprise روش تهیه نسخه برای عینک تک چشم را خیلی ساده‌تر کند. روش ابداعی آن‌ها یک تست بینایی خود هدایتی به کمک اسمارت‌فون است که از چند روز پیش در چند مغازه عینک‌فروشی در شهر نیویورک آمریکا عرضه شده است.

شاید به‌خاطر سپردن SVOne Enterprise خیلی راحت نباشد اما از نظر کارایی می‌تواند به افرادی که مشکل بینایی دارند، کمک زیادی بکند. این وسیله از همان فناوری آشنای انحراف خودکار استفاده می‌کند که در اولین محصول این شرکت یعنی SVOne Pro دیده شده بود. این محصول به پزشکان این امکان را می‌دهد تا هر جایی که مایل باشند آزمایش‌های مربوط به چشم را انجام دهند. به‌طور خلاصه؛ در این فناوری؛ لیزر برگشت داده شده از شبکیه چشم توسط دستگاه اندازه‌گیری می‌شود.

دستگاه جدید به دایره دستگاه‌های مرتبط با پزشکی از راه دور افزوده می‌شود: بعد از این‌که فرد تست بینایی را پشت سر گذاشت، نتایج به چشم‌پزشک دیگری که دور از آن‌جا مستقر است فرستاده می‌شود تا وی آخرین تجویز را تأیید کند. سپس فرد موردنظر هر زمانی‌که مایل باشد می‌تواند نسخه را دانلود کند و به هر عینک‌فروشی که مایل است مراجعه کند.

دستگاه SVOne Enterprise مانند آی‌فون با یک میکروسکوپ ویژه است که بالای تری‌پاد قرار گرفته است. بیشتر از آن‌که از نظر ظاهری جذابیت داشته باشد؛ کارایی دارد. از آن‌جایی‌که شاید عینک‌فروشی‌های کمی هستند که نیروی مورد نیاز برای این کار را در اختیار دارند اکثر آن‌ها مشتریان خود را به جاهای دیگر می‌فرستند. دستگاه Smart Vision Labs به فروشگاه‌ها اجازه می‌دهد تا به مشتریان خود اجازه دهند که داخل خانه بمانند.

این کمپانی برای هر تست خود ۴۰ دلار هزینه می‌گیرد اما این به‌عهده هر کدام از فروشگاه‌ها است که قیمت خودشان را به متقاضیان ارائه کنند.

مؤسس این کمپانی به‌نام Yaopeng Zhou می‌گوید: بعد از این‌که فهمیدم حدود ۲۰۰ میلیون نفر در آمریکا هستند که به عینک نیاز دارند به فکر ساخت چنین دستگاهی افتادم. از بین این ۲۰۰ میلیون نفر؛ سالینه تنها 106 میلیون آزمایش چشم انجام می‌شود.

وی اضافه می‌کند: در آمریکا برای هر ۵ هزار نفر فقط یک چشم پزشک وجود دارد به همین دلیل باید به دنبال راه‌هایی بود که فرآیند تست‌های بینایی را سریع‌تر انجام داد.

دستگاه SVOne Enterprise یک دستگاه کاملا سلف سرویس نیست. برای انجام تست‌ها به کمی کمک نیاز است اما لازم نیست که به دکتر مراجعه کرد. برای شروع؛ سئوالاتی روی صفحه آی‌فون ظاهر می‌شود که از کاربر درباره سن و هم‌چنین شرایط چشم وی پرسیده می‌شود. سپس اپلیکیشن؛ شخص موردنظر را به مرحله تست کامل دکتر هدایت می‌کند.

بعد از آن؛ آزمایش‌ها به ترتیب اجرا می‌شود. کاربر یکی از چشمان‌اش را در مقابل دستگاه قرار می‌دهد و به یک لیزر قرمز خیره می‌شود تا سه عکس گرفته شود. این فرآیند برای چشم دیگر هم انجام می‌شود. اما برای این‌که اندازه‌گیری دقیق باشد این تست‌ها چندین بار و در اتاق‌های تاریک‌تر انجام می‌شود.

یک روز بعد از انجام این آزمایش؛ یک لینک از نسخه اصلی یکی از دکترهای طرف قرارداد این کمپانی برای شخص ارسال می‌شود. با استفاده از این نسخه و مراجعه آنلاین به یکی از سایت‌های متخصص در این زمینه مانند Warby Parker یا با مراجعه حضوری به یکی از فروشگاه‌های معتبر می‌توان عینک را تهیه کرد.

این کمپانی اولین کمپانی نیست که تست‌های چشم را به کمک گوشی آی‌فون انجام می‌دهد. اما SVOne Enterprise اولین محصولی است که یک نسخه معتبر و دقیق به کاربر ارائه می‌دهد.

مدیر این کمپانی می‌گوید برنامه آتی ما گسترش این محصول به بازارهای بیشتری در آمریکا است. هم‌چنین SVOne Enterprise در ۲۳ کشور در دسترس قرار گرفته اما تاکنون تنها ۵۰۰ دستگاه از آن به فروش رفته است. هرچند که این کمپانی موفق شد طی چند سال گذشته بیشتر از 40 هزار تست انحراف چشم را انجام دهد.