مسدوده‌کننده‌های موبایل برای سلامت افراد و شبکه‌های مخابراتی مضر هستند

0
96

زومیت/ استفاده از مسدودکننده‌ی تلفن همراه در برخی از مراکز عمومی رواج دارد. برخی از این مسدودکننده‌ها امواج مضری دارند که نصب آنها نیز غیرمجاز است.

معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری در مورد محدودکننده‌های موبایل اعلام کرد: «استفاده از مسدودکننده‌های موبایل (jammer) فقط با دریافت مجوز از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مجاز است.»

حسین فلاح جوشقانی ادامه داد:«ضوابط فنی و مقررات مسدودکننده‌های موبایل از سال ۱۳۸۸ در کشور لازم اجرا بوده است. بر اساس ضوابط مذکور استفاده از مسدودکننده‌های تلفن همراه تنها در صورت دریافت مجوز از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و فقط در مواردی که این مصوبه ذکر کرده، مجاز است.»

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: «عمده‌ی مسدودکننده‌های غیر مجاز دارای توان تشعشعی بالاتر از حد استاندارد هستند. این تشعشعات غیرمجاز علاوه بر آسیب رساندن به شبکه‌های ارتباطی و اختلال در خدمت رسانی به مردم، سلامت افرادی که در آن محیط و در معرض این امواج قرار دارند را به خطر می‌اندازند.»

فلاح جوشقانی در مورد عواقب استفاده از مسدودکننده‌های غیرمجاز توضیح داد: «افرادی که بدون دریافت مجوز از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از مسدودکننده‌های موبایل (jammer) استفاده کرده و در شبکه‌ی رادیویی اپراتورهای تلفن همراه اختلال ایجاد می‌کنند، دستگاه‌های غیرمجاز آنها جمع‌آوری شده و به صورت قانونی با آنان برخورد می‌شود.»